| קטגוריות:   |

"אבא, תיקון הכללי, מהו?"

עם השאלה המפתיעה הזו ניגש אליי ילדי בן השבע לקראת סופו של יום ארוך ושגרתי. לא ידוע לי מניין גונבה אליו המחשבה על תיקון הכללי, אך אני לרגע התבלבלתי ולא הייתי בטוח כיצד עליי לנהוג.

מודה, נתפסתי מעט לא מוכן. אני נוהג לענות לו על הכל בפירוט, הרחבה וסבלנות, ברוך השם שאלות יש לו רבות ומגוונות ללא סוף, והפעם, נתקפתי מבוכה קלה וספקות. חזרתי לעשתונותיי תוך מספר רגעים והיה לי ברור מעבר לכל ספק, שעליי למצוא את הדרך הנכונה והמתאימה להסביר לו ושכך אכן אעשה, שכן אני לא נוטה להשאיר רצון לידע באי-מענה או במענה שכלאחר יד הפוטר את הנשאל מכל מחשבה או אחריות.

 

מלבד עובדות ומחשבות אלה אשר חלפו בראשי, תיקון הכללי הנו דבר גדול וחשוב מאין כמוהו, ולא ראיתי לנכון לחסוך ממנו את הסיפור המרתק על תגליתו של רבי נחמן מברסלב אל העולם. מצד שני, לא ידעתי כיצד לבחור את המילים והניסוחים והאם להסביר הכל לפרטי פרטים או לברור את הנאמר אליו.

אליה וקוץ בה – היכולת, הרצון והשמחה להעניק לילדך ידע לו הוא צמא בנושא כה חשוב וגדול ומשמעותי ובה בעת, אולי להקדים את זמנם של דברים מסוימים שעוד לא בשלה הדעת עבורם.

 

במילים אחרות, הרי ידוע שחלקו הארי העיקרי והראשוני במהותו של תיקון הכללי, עוסק בריפוי וישועה הנוגעים לפגם הברית, כלומר, החטאים היסודיים והשורשיים ביותר, הקדומים והעמוקים בנפש האדם ואשר משפיעים עליו בנקל ועלולים להסירו מדרך המלך, גם אם נחשב צדיק אדוק, אדם ישר, ללא רבב ונקי כפיים. אותו פגם הברית, עוסק ביתר פירוט בהוצאת זרע לבטלה אך לא רק, אלא גם בקרי לילה, תופעה המתרחשת לעתים תוך שינה בעקבות מחשבות וחלימה על מעשי ניאוף. כמובן, גם מעשי הניאוף עצמם הנם כלולים בפגם הברית, אך מספיק להילכד בחשיבה עליהם כדי לסטות מן הדרך ולהזדקק לתיקון וטיהור של הנפש.

 

לבסוף, אחרי שהפכתי מעט בדברים בעודו ממתין בפליאה להסבריי, תיארתי לו את פגם הברית כתשוקות כמוסות שלמרבית האנשים בשר ודם יש, כי באנושיותנו גם טמון מקור חטאנו. אנשים, מעצם היותם בני אדם פשוטים, עלולים לטעות או לא לעמוד במבחנים קשים או בפני היצרים החזקים שנבראו להם. ולפיכך, רבי נחמן מברסלב הגדול והדגול, תיקן תיקון מיוחד וחזק ונורא מאד, המורכב מעשרה מזמורי תהלים אשר אותם יש לקרוא בסדר הנכון והמדויק אותו גילה, בכדי לכפר על עוונות יסוד שורשיים אלה החבויים בעומק נפשו של כל אדם ואדם. בנוסף, הסברתי באריכות, מועיל וחזק ובעל סגולות הוא תיקון הכללי לכל תחומי החיים כולם, ומוסיף אור וקדושה ותורם בשחרור החסימות בערוצי הנפש והלב.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.