| קטגוריות:   |

בשנים האחרונות עולה שוב השאלה באם כדאי להוסיף לתוכניות הלימודים בבית הספר סדנאות בישול. פעם, לימודי בישול היו חלק מלימודי 'כלכלת בית', והם הכשירו, בעיקר נשים, לעבודות הבית. אולם לפני כמה עשורים בודדים הורדו סדנאות הבישול מתוכניות הלימוד הרשמית וזה קרה בכל העולם המערבי כמעט.

בעייני תזונאים רבים הורדת שיעורי הבישול מתוכנית הלימודים יכולה להיות אחת הסיבות למגפה ששוטפת את העולם המערבי ואנחנו רואים אותה היטב כאן אצלנו בישראל וביתר שאת בארצות הברית – השמנת יתר.

לדידם של מומחים אלו, יותר מדי אנשים מסתובבים בעולם כשאין להם מושג איך מבשלים. וכך קורה שאנשים רבים פונים למזון מהיר ומעובד. אין זה פלא אפוא שיותר ממחצית מהאוכלוסייה המבוגרת סובלת מהשמנת יתר וגם שליש מהילדים. בנקודה זו גם חשוב להזכיר שלהשמנת יתר כרונית יש השלכות, היא מחוללת מחלות נוספות כגון: סוכרת ומחלות לב.

נכון, נעשים כל הזמן ניסיונות מצד גומרים ממשלתיים לצמצם את המגיפה: מיסוי יתר של מזון מעובד ומזון, הבלטת הערכים התזונתיים על גבי האריזות, אפילו מישל אובמה חרטה על דיגלה במהלך שהותה בבית הלבן אכילה בריאה. אולם רוב הניסיונות הללו כשלו או לא הביאו לשיני הגדול והמיוחל.

אך מה יקרה אם הרשויות הממלכתיות יחליטו באמת ובתמים להילחם בהשמנת היתר? או לפחות למנוע את היקף התופעה? מה עם נצייד את הילדים שלנו בכלים וידע שיעזרו להם לקבל החלטות תזונתיות נכונות?

על פי המומחים, השבת קורסים וסדנאות הבישול לתוכניות הלימודים יכולות לעשות בדיוק את זה. לצמצם את היקף האפידמיה ולהיטיב עם בריאות הציבור.

מאמר שפורסם לאחרונה במגזין "New York Times" הסכים עם המומחים שלנו ואף הגדיל לעשות והציע כמה סיבות טובות להחזיר את סדנאות הבישול לתוכניות הלימודים בפרט, ולתודעה הציבורית בכלל.

ילדים מבשלים

  • קורסי בישול מלמדים ילדים על טעם ועל תהליך בחירת חומרי גלם. הילדים טועמים טעמים חדשים במהלך השיעורים, נחשפים לדרכים שבהם בוחרים מנות וחומרי גלם ועשויים לגלות מאכלים חדשים. זהו יתרון גדול במשפחות עם ילדים בררניים באוכל. בתהליך הזה ילדים לומדים להכיר חומרי גלם בריאים וכן להכיר מחומרי גלם שאינם בריאים, למשל. הם לומדים מה ניתן לעשות עם חומרי גלם בריאים וכיצד ניתן למקסם טעמים.

 

  • שיעורי בישול, כמו שיעורים מעשיים רבים אחרים, יכולים להעלות את הביטחון העצמי של הילדים. כאשר הם מגישים מנה שהם הכינו הם יזכו לתגובות חיוביות (בדרך כלל?), לתשבחות ותחושת הערך שלהם תעלה בעיני עצמם. זה יתרון גדול במיוחד לילדים שסובלים מדימוי עצמי נמוך. הילד למד שהוא יכול – Yes, I can!

 

  • שיעורי בישול הם דרך נפלאה לדבר עם הילדים על תזונה בפרט ואורח חיים בריא בכלל. הרי מומחים טוענים כבר שנים שהאוכל הכי בריא נמצא בבית שלנו, שם יש לנו שליטה מלאה על מרכיבי כל מנה ומנה. אז כאשר מכניסים ילדים למטבח ומערבים אותם כבר בגיל צעיר בתהליכי קבלת ההחלטות, הרי שאנחנו מעודדים התפתחות של אדם בוגר עם אחריות בריאותית ותודעה תזונתית גבוהה.

 

עד שתוכניות הלימודים יעודכנו, מוטלת עלינו, ההורים, האחריות הבלעדית לחנך את הילדים שלנו לאורח חיים בריא. אם יש לנו ידע נרחב בנושא תזונה בריאה נוכל להעביר את הידע שלנו לילדים. אם אין לנו את הידע, תמיד נוכל לפנות מיוזמתנו למרכזי לימוד פרטיים שמציעים סדנאות בישול בריא.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.