אתר ישיבה  | קטגוריות:  , | תגיות המאמר:

מדינת ישראל היא מדינת לאום, מדינת הלאום היהודי. הסממן העיקרי של המדינה הזו הוא היהדות והיהדות היא המכנה המשותף למרבית תושבי המדינה. על בסיס האיחוד הזה גם הוקמה המדינה, ב1948. השאלה שצריכה להישאל היא כמובן, מי היה היהודי הראשון. עיקר הדת עוסק  באמונה באל אחד. ובבואת המשיח. אמונה ביכולת נבואית ועשיית מצוות.

מה מקור השם יהדות?

יש שיטענו שהיודי הראשון היה אברהם, אך הגדרה זו אינה מדויקת. אברהם הגיע מעבר הירדן ולחבר נחשב לעברי הראשון ולא ליהודי הראשון. המילה יהדות מגיע משבט יהודה שמאוחר יותר התיישב בממלכת יהודה. באותה תקופה היו קיימות 2 ממלכות: ישראל, ויהודה. ממלכת ישראל הוגלתה קודם ולאחר מכן הגיעה גלות יהודה. האם זה אומר שהיהודי הראשון היה הראשון שהוגלה ממלכת יהודה? יכול להיות, אין למדענים תשובה מדויקת על כך.

היסטוריה

הדת היהודית קיימת כדת כבר מעל ל2000 שנה. היהדות היא הדת המונוטאיסטית הראשונה. לאחר גלות יהודה היהודים התפזרו בין ארצות אירופה, ולאחר גירוש ספרד הגיעו גם לארצות אפריקה הרחוקה.

היהדות כיום

לאחר הקמת ארץ ישראל, החלה עליה מאסיבית של יהודים לארץ. הסטטיסטיקה מצביעה על כך  שכמחצית מיהודי העולם חיים כיום בארץ ישראל. בעולם חיים כיום 14 מליון יהודים מרביתם בארצות צפון אירופה. רוב היהודים החיים בעולם מגדירים את עצמם כחילונים ורק חלק קטן מגדיר את עצמו כמסורתי.

מנהגי הדת היהודית

רוב המנהגים שלנו מבוססים על כתבי הקודש. מנהגי החגים לקוחים גם הם מהכתובים. שלושת החגים החשובים ביותר בדת היהודית הם 3 הרגלים: סוכות, שבועות ופסח. השנה היהודים מתחילה בחודש תשרי ונמשכת כ12 חודשים עד לחודש אלול. כדי להתאים את השנה לעונות השנה ולמנוע סטייה, מוסיפים אחת ל4 שנים את חודש הדר ב'. התורה שבכתב מבוססת על חמישה חומשי תורה והתורה שבע"פ כוללת את המשנה והתלמוד. התורה שבע"פ באה להתאים את מצוות התורה לתקופת זמננו.

יהודים ומאכלים

ישנם מאכלים שמזוהים מאוד עם העם היהודי כגון: גפילטע פיש. לפי היהדות והמסורת היהודית נהוג לאכול אוכל כשר. נהוג להפריד בין בשר וחלב.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.