| קטגוריות:   |

אם אתם מחפשים מסגרת לימודים שגם תעניק לכם מקצוע בעתיד, וגם תיתן לכם סיפוק ותחושת שליחות – מדוע שלא תפנו לתחום של הוראת חינוך מיוחד?

במה בעצם שונה הוראת חינוך מיוחד מהתחום הרגיל של חינוך והוראה? בתואר ראשון בחינוך או בתעודת הוראה, ההסמכה היא בסופו של דבר למסגרות לימודים של ילדים שאינם חווים קשיים רגילים, כאשר המטרה היא כמובן לפתח אותם. לעומת זאת, במקרה של הוראת חינוך מיוחד הבסיס הוא לתת לסטודנט את הכלים כדי שיוכל לפתח אוכלוסיה בעלת צרכים מיוחדים. בניגוד לנהוג לחשוב, לימודים של חינוך מיוחד, לא מתמקדים אך ורק באוכלוסיה אחת. לעתים נהוג לחשוב על החינוך המיוחד כמיקשה אחת גדולה אולם אין זה כך. לימודים בתחום של חינוך מיוחד, מכשירים את הסטודנטים לטפל ולחנך אוכלוסיה של תלמידים עם הפרעות תקשורת (אוטיזם, תלמידים עם פיגור שכלי, תלמידים עם נכויות פיזיות (עיוורים, חרשים וכיו"ב), תלמידים עם לקויות למידה (דיסלקציה, הפרעות קשב וריכוז וכיו"ב), תלמידים מרקע סוציו-אקונומי בעייתי, תלמידים בעלי עבר עברייני, ועוד ועוד מקרים שונים. כפי שאתם רואים, המסגרות הללו שונות מאד אחת ומהשנייה – אך כולן נלמדות במסגרת לימודים של חינוך מיוחד.

 כיצד הלימודים מתנהלים?

לימודים של הוראת חינוך מיוחד מתנהלים במסגרת לימודים לתואר ראשון. חשוב כאמור להבדיל בין תואר ראשון בחינוך לבין תואר ראשון בחינוך מיוחד, אף כי יש מסגרות שבהן כאשר מדובר על תואר בחינוך – הכוונה היא אל הוראת חינוך מיוחד, כך שראוי לברר בדיוק את תוכנית הלימודים.

במסגרת הלימודים של הוראת חינוך מיוחד, תקבלו את הכלים שיעזרו לכם לפתח בהמשך את האוכלוסיה שאיתה אתם תעבדו. כמו כן, הלימודים כוללים לרוב החל מהשנה השנייה ביקור במסגרות שאיתן אתם תרצו לעבוד בעתיד – מסגרות של נוער עבריין, בתי ספר לילדים בעלי פיגור שכלי וכיו"ב. כמו כן, לימודים אלו יכולים לכלול גם שילוב עם תעודת הוראה שתכשיר אתכם לא רק לחינוך המיוחד, אלא גם למסגרות של החינוך הממלכתי הרגיל. כך, תוכלו לעסוק בהמשך גם בטיפול בתלמידים עם צרכים מיוחדים, וגם בטיפול בתלמידים במסגרות הרגילות.

 היכן הלימודים מתקיימים?

מסגרות לימודים של הוראת חינוך מיוחד מועברות כיום ומתקיימות בכל רחבי הארץ, ולא רק באוניברסיטאות הגדולות. יש היום מכללות רבות שמתמחות בתחום של לימודים והכשרה לחינוך, כך שיש בהן גם מסגרות של תואר ראשון בחינוך מיוחד. חשוב להבין, כי הוראת חינוך מיוחד לא חייבת להפסיק אך ורק בתואר ראשון. המכללות יכולות גם להציע לכם מסגרות של תואר שני בחינוך מיוחד, או תואר שני בלקויות למידה. אתם תוכלו להמשיך במסלול מחקרי באוניברסיטאות במידה ותהיו מעוניינים בכך, או שתוכלו לצאת לשוק העבודה ולעסוק בתחום ברמה מורכבת יותר. בסופו של דבר, מדובר בתחום שבא לפתור אתגרים ולעסוק בחיים מורכבים מאד, כך שאין ספק שצפויה לכם קריירה מרתקת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.