| קטגוריות:   |

אולי לא יודעים זאת עדיין בארץ, אולם עם המאה העשרים וראשית המאה העשרים ואחת נשלטו על ידי שיח המבוסס על נפט, כיום, בעשור השני של המאה העשרים ואחת, כל השיח עומד להשתנות. ראשית, משום שנקודת השיא של שאיבת הנפט (הפיק אוייל) הפכה למוחשית ומורגשת, ושנית, משום שמאגרי גז פצלין נמצאו בכל הארצות המערביות, וגם במדינות לא מערביות, אשר בעבר היו תלויות בארצות בעלות מאגרי הנפט לצורכי האנרגיה שלהן.

גילויים של מקורות אנרגיה חלופיים, אשר יכולים לשבור את הגמוניית הנפט, עם כל המשמעויות הפוליטיות והכלכליות שנלוות לכך, משמעותה שינוי שיווי המשקל העולמי. רבים הם המוכנים עם בקבוקי השמפניה, וחלקם כבר פתחו אותם. ובכל זאת, החגיגות עדיין מוקדמות, וזאת מפני שההשלכות ההרסניות של השימוש באנרגיה מבוססת נפט ואנרגיה מתכלה הפכו מוחשיות אף הן. תהליך הפקת האנרגיה מגז הפצלין, תהליך אשר נקרא באנגלי פראקינג (fracking), כך טוענים רבים, הינו תהליך יקר והרסני. לפיכך, בדרכו שלו, הוא עשוי לגבות ממדינות המערב מחיר יקר ביותר עבור הצמא שלהן לאנרגיה. לפיכך, אין מנוס מן המסקנה, כי אמצעים חלופיים אלה אינם יכולים להוות אלא תחליף זמני בלבד, עד לפיתוחן של שיטות ברות קיימא להפקת אנרגיה, כגון מערכות סולריות, תחנות רוח להפקת חשמל ועוד.

מערכות סולאריות בהסתכלות עתידית

אין לטעות – הכלכלה, הפוליטיקה וכל מערכות התרבות האנושית המודרנית מתבססות על קיומה של אנרגיה זמינה. אך ללא תנאי מחייה, ועם נזקים סביבתיים כבדים עקב הפקת אנרגיה וצריכתה בצורה לא אחראית, צפויה לנו מאה קשה עד מאוד. זאת הסיבה שכמה מן המוחות הטובים ביותר בעולם עמלים כבר שנים על פיתוחן של שיטות הפקת האנרגיה הירוקות. כבר כיום לוויינים ורכבי חלל עושים שימוש במערכות סולאריות לשם הפקת אנרגיה סולארית. כך, הם מסוגלים להגיע לניצולת גבוהה להפליא של האנרגיה העומדת לרשותם ולהחזיק מעמד גם שנים ארוכות.

אולם עדיין יש כברת דרך ארוכה לפנינו, שכן גם המערכות הסולאריות המתקדמות ביותר, עדיין אינן מציעות ניצולת גבוה דיו, על מנת להוות תחליף מלא, או אפילו יותר משמעותי לשיטות הפקת האנרגיה המקובלות וההרסניות הנפוצות כיום. כדי לפתח מערכות סולאריות יעילות יותר, צריך להשקיע יותר מאמצים בתחום המחקר. נושא חשוב ללא ספק, אך גם כזה שאינו זוכה לתשומת לב מספקת. בנוסף, סביר להניח, לאור האופן בו הדברים מתנהלים עד היום, כי מגמה זאת לא תשתנה כל עוד לאנשים בעמדות מפתח יהיה הכול להרוויח מהמשך קיום המגמות הקיימות ואף לא דבר להרוויח משינוי המגמות הללו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.