| קטגוריות:   |

מינימום יבלות מריסוס

ממש כמו המזיקים השונים שמתגנבים אלינו הביתה ומאלצים אותנו לנקוט בפעולת ריסוס, כך גם בגינה שלנו, בשקט בשקט, צומחים להם עשבים שוטים שמאיימים להשתלט לנו על הגינה ודורשים ריסוס. העשבים השוטים משתלטים על משאבי הקרקע, אם במים ואם במינרלים ולמעשה מתחרים עם צמחים אחרים ובכך מעקבים או מונעים את גדילתם. כך שכל גנן וחקלאי רוצים להפטר מאותם עשבים אך מסתבר שחלפו להם אותם ימים בהם אנשים היו מנכשים עשבים שוטים, במשך שעות, תחת השמש, כשהם מסיימים את יום העבודה עם גב תפוס. למה לסבול כשאפשר להשתמש בריסוס? ריסוס עשבייה זו פעולה שכיחה ביותר בקרב אנשים בעלי חצר פרטית או מוסדות גדולים.
מטרת הריסוס הינה למנוע גידול של עשבים שוטים, עשבייה מיותרת וגידול קוצים בגינה. ריסוס עשבים מספק למעשה פתרון אפקטיבי עם מינימום יבלות בידיים, כאבי גב ורגליים.

ריסוס היסטורי

כיום משתמשים במספר חומרים שכיחים לריסוס עשבים. בארה"ב משתמשים מדי שנה בכ-30 מיליון ק"ג של אטרזין. ריסוס של אטרזין אומנם ימנע צמיחה של עשבייה אך במידה והוא מגיע לנהרות או מקווי מים הוא עלול ליצור בעיות פוריות אצל דו חיים. החומר D2,4 הוא חומר בו משתמשים לרוב בריסוס עשבים בגינות ציבוריות ובבתים פרטיים. בשנים האחרונות, פורסם מחקר בארה"ב בו ילדים וכלבים שהתרוצצו על מדשאות שעברו ריסוס סבלו ממחלות שונות. במלחמת וייטנאם, ריסס צבא ארה"ב שטחי ג'ונגל נרחבים שגרמו לחיילים ששהו במקום לסבול ממחלות עצביות שהביאו עד לכדי נכות. D2,4 היה אחד המרכיבים שהשתמשו בו בזמן הריסוס והמוזר הוא שעדיין משתמשים בו, למרות האמור לעיל, עד היום ואם לא די בכך, בארה"ב ישנו חוק פדרלי המגן על חברות המייצרות חומרים להדברת עשבים ומאפשר להן, מסיבות מסחריות, לשמור בסוד את מרכיבי הריסוס. Alachlor נחשב לחומר הריסוס השני בגודלו בארה"ב ומשתמשים בו בד"כ בריסוס של שדות תירס וסויה. מעבר לכך שהריסוס יקטול כל עשב בסביבה, לבני האדם ולבעלי החיים בחשיפה ממושכת לחומר, עלולות להיגרם בעיות בכבד, בכליות, בטחול ואף לגרום לסרטן.

מסדר ריסוס

במידה וכל הנאמר עד כה לא ממש הפחיד אתכם ואתם נחושים בדעתכם לוותר על עבודת הכפיים וללכת על ריסוס, אחד השלבים הראשונים זיהוי העשבים הנמצאים בשטח שרוצים לרסס. זיהוי העשבים מתבצע על פי שתי חלוקות עיקריות: חלוקה עונתית, שבה מחולקים העשבים בהתאם לעונות השנה שהם צומחים בהן וחלוקה למשפחות, על פי מאפיינים זהים בין הצמחים השונים. חלוקה זו מאפשרת לתכנן את פעולות ההדברה בהתאם לעונות השנה וסוג הצמחייה הצומח בשטח, ולבחור את חומרי הריסוס ואת שיטת הריסוס. רוב חומרי ההדברה החקלאיים, בכללם חומרי הדברה נגד עשבייה, נמכרים לציבור הרחב ללא צורך ברישיון, למעט כמה חומרי הדברה בודדים המצריכים היתר מיוחד בעת רכישתם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.