דולר  | קטגוריות:   |

ניתן לשמוע כמעט בכל מהדורת חדשות כאשר מגיעים לחלקה הכלכלי את המונח שער הדולר. אכן זהו מונח בעל משמעות רבה המשפיע באופן ברור על מגמות בשוק ועל תהליכים כלכליים בארץ ובעולם. מהו בדיוק אותו "שער"? לאן נכנסים דרכו? מהי המשמעות שלו וכיצד הוא משפיע על חיינו היומיומיים והמיידיים ועל תכניות ומהלכים לטווח הארוך?

מהו שער הדולר?

המונח שער הדולר מתייחס לשער החליפין שלו, כלומר שוויו של מטבע הדולר במטבעות השונים וליחס ביניהם. אצלנו ההתייחסות היא לשער החליפין של הדולר מול השקל, כלומר לשוויו של דולר אחד בשקלים, שווי אשר משתנה ונקבע כל יום מחדש בשעה 15:15 על ידי בנק ישראל. שער החליפין נוצר כאשר ישנו מסחר במטבעות בין הבנקים וכמו מחירה של עגבניה בשוק, גם מחירו של הדולר משתנה בהתאם להיצע וביקוש שלו. השער הנקבע מדי יום על ידי בנק ישראל נקרא השער היציג. כאשר מעוניינים לסחור בדולר, מחירו משתנה על מנת שגם הבנקים ירוויחו בתור הצינור דרכו נעשה המסחר, לכן בנוסף לשער היציג נקבע על ידי כל בנק בנפרד גם שער קניה שהוא גבוה מהשער היציג בשל עמלת הקניה, או שער מכירה שהוא נמוך מן השער היציג כי סכום מסויים נוכה מן המכירה לטובת עמלת מכירה. מלבד שער קניה ומכירה ישנו שער נפרד לביצוע עסקאות במזומן ושער נוסף לביצוע עסקאות יצוא, אך השער היציג משמש כממוצע כל השערים.

מי עושה שימוש בשער הדולר?

את שער הדולר צריכים לדעת מדי יום בעיקר גופים פיננסיים העושים קניות ומכירות של דולרים כמו בנקים, בתי השקעות, חברות ביטוח ועוד. היום, בניגוד לעבר, גם אנשים פרטיים יכולים להחזיק דולרים ומט"ח בכלל ולבצע עסקאות. אנשים העומדים לצאת לחו"ל, במיוחד לארה"ב או למדינות שאין להן מסחר עם השקל ולא נקבע שער ישיר של המטבע שלהן מול השקל, צריכים לרכוש דולרים. מכירת דולרים נעשית על ידי תיירים המגיעים לארץ עם דולרים לטובת רכישת שקלים לשהיה בארץ או על ידי אנשים ששבו מחו"ל עם דולרים עודפים וממירים אותם חזרה לשקלים. בעבר היו עסקאות שנעשו בדולרים כמו רכישת דירות או תשלום שכר דירה. היום עסקאות אלה נעשות כבר בשקלים.

מסחר במט"ח

היום כאמור לא רק גופים פיננסיים יכולים לסחור במט"ח. ישנם לא מעט אנשים פרטיים שעושים זאת מהבית ורואים בכך מקצוע. כמובן שיש ללמוד היטב את התחום ולהכירו על בוריו בכדי לחזות מגמות בשערי המטבע ולבצע עסקאות קניה ומכירה בזמן הנכון.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.