| קטגוריות:   |

בחלק מהמדינות בעולם, את ההרדמה המלאה רשאי לבצע אך ורק מרדים מומחה, ולא אח/אחות או רופא מנתח. למרבה הצער, בישראל כל רופא יכול לבצע הרדמה כללית, בעיקר בשל מחסור חמור ברופאים מרדימים מומחים.

על פי ההגדרה, הרדמה היא מתן חומר מרדים, על מנת להבטיח השראת חוסר ההכרה בכדי שהמטופל לא יחוש את הכאבים במהלך ביצוע הליך כירורגי, פחד או כל תחושה אחרת שעלולה להפריע למהלך התקין של הפרוצדורה הכירורגית. הרדמה מביאה את הפציינט למצב של איבוד הכרה מבוקר ונשלט, שלא כמו שינה, ושילוב התרופה בעלת יכולת השפעה נוגדת זיכרון, מאפשרת להימנע מטראומה כתוצאה מהניתוח. מכיוון שההרדמה הכללית מכילה גם חומר המשתק את השרירים, חלק בלתי נפרד של הרדמה כללית היא חיבור המטופל למערכת הנשמה על מנת לאפשר לו לנשום במהלך הניתוח.

 הרדמה כללית לביצוע טיפולי שיניים

את טיפולי השיניים תחת השפעה של הרדמה כללית החלו לבצע לפני כמאה שנה, אך רק בעשרים השנים האחרונות הדבר זכה לפופולאריות והחל להתבצע על בסיס של קבע במרפאות מסוימות ובחלק מהמרפאות אף להתפרסם כהתמחות בפני עצמה. תופעה נפוצה של חרדה דנטאלית, המביאה לרוב להזנחה חמורה של הפה, בנוסף למחסור חמור בזמן והנגשת טיפולי השיניים המשקמים, הובילו לפיתוח שיטת השתלות ביום אחד המבוצעת תחת הרדמה כללית. בשיטה זו נחסכים מהמטופל זמן וגם כאב, מכיוון שבניתוח אחד הוא עובר את כל ההשתלות. כאמור, טיפולי השיניים בהרדמה כללית גם הקלו באופן משמעותי על מי שסובל מחרדה דנטאלית חמורה ולא מסוגל לפנות לטיפול שיניים ללא ההרדמה. ניתן לסכם זאת ולומר, כי כניסתה של הרדמה כללית לתחום רפואת השיניים, שיפרה באופן ניכר את בריאות השיניים של הציבור והפכה את שירותי רפואת השיניים לנגישים לכולם.

 משמעות התאמת חומרי הרדמה למטופל

התאמת חומרי הרדמה אינה שונה מהתאמת כל תרופה אחרת למטופל, בהתאם לנתונים האישיים שלו, ההיסטוריה הרפואית וסוג הניתוח אותו הוא עומד לעבור. לרופא מרדים מומחה יש את הידע וכלים לסייע למטופל לא רק בהרדמה במהלך הניתוח, אלא גם בהתאוששות ובהחלמה מהניתוח.

 חובת נוכחותו של הרופא המרדים לאחר ביצוע הרדמה כללית

אחד מהכללים בעת ביצוע כל הליך כירורגי תחת השפעת הרדמה כללית, הוא חובת נוכחות של רופא מרדים לאורך כל הניתוח ומעקב שלו אחר מצבו של המטופל בשלב ההתאוששות ובחלק מהמקרים גם בשלב ההחלמה. כלל זה נועד על מנת לעקוב אחר מצבו של המטופל ולוודא כי הוא מונשם בצורה תקינה. אותו כלל תופס גם לגבי נוכחותו של רופא מרדים בעת ביצוע טיפולי שיניים בהרדמה מלאה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.