| קטגוריות:   |

התפלת מים הינה תהליך בו מבוצעת הפרדת המים מהמלחים הקיימים בהם, תהליך זה מאפשר הפקת מים לשתייה, חקלאות ולכל שימוש אחר הנדרש ממי שתייה. מטרת התהליך הינה להפחית באופן משמעותי את כמות המלחים במים, ולכן ניתן לתהליך זה השם התפלה, מלשון תפל, חסר טעם ומלחים.

תהליך זה נותן מענה לשלוש סוגיות עיקריות המאפיינות את משק המים הישראלי:

ü       מחסור במים – השלמת מחסור המים המתוקים במדינת ישראל, על ידי הפקת מי שתייה טהורים ממימי הים התיכון

ü       איכות מים – מחסור במים, שאיבת יתר ממאגרי מי תהום וזיהום מקורות המים הורידו את איכות המים במדינת ישראל, התפלת מים מאפשרת הפקת מים באיכות גבוהה המשמשים לצריכה פרטית, לשימוש בחקלאות ולהפחתת האבנית במי הברז

ü       עלות אלטרנטיבית – למדינת ישראל יש מקורות מים מוגבלים ולכן העלויות היקרות לכאורה של הקמת מפעלי התפלה, הינם כאין וכאפס לעומת העלות הנגרמת מייבוש מקורות המים הטבעיים.

התפלת מי ים מתבצעת באמצעות תהליך אוסמוזה הפוכה. תהליך אוסמוזה רגילה הינו תהליך טבעי בו המים מועברים יחד עם המשקעים המומסים בהם. בתהליך אוסמוזה הפוכה עוברים המים בסדרה של מסננים וממברנות המסירים מהם את המשקעים המומסים והלא מומסים הקיימים בהם, כמו חול, מלח, אצות ושאר חומרים העלולים להשפיע על איכות המים.

בסיומו של תהליך האוסמוזה ההפוכה מתקבלים מים טהורים, ובאיכות גבוהה במיוחד העומדת בתקני המים המחמירים ביותר של רשות המים האמריקאית.

מדינת ישראל בחרה במשק המים כיעד אסטרטגי וזאת מכמה טעמים, שבראשם עומד ניתוק התלות של מדינת ישראל ממאגרי המים הדלים שלה שמקורותיהם נמצאים תחת שלטון זר. עצמאותה של מדינת ישראל באמצעות התפלת מי ים תעניק לה חופש רב בקבלת החלטות המנותקות משיקולים זרים.

תהליך האוסמוזה ההפוכה נמצא בשימוש גם במתקני טיהור מים ביתיים, המאפשרים את סינון וניקוי מי הברז מאבנית ומשקעים נוספים הנמצאים בצינורות ההולכה ממתקן ההתפלה ועד לביתנו. מכאן שמומלצת מאד התקנתו של סנן AQUATHIN USA בעל תו תקן אמריקאי, החותמת הגבוהה ביותר שניתן לקבל מטעם הסוכנות האמריקאית לאיכות הסביבה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.