| קטגוריות:   |

חוות דעת רפואית, בהגדרתה, היא חוות דעת של גורם רפואי מומחה, שדעתו המלומדת מקובלת על הרשויות במדינה. כך, נדרשת חוות דעת רפואית בכל דיון משפטי בנזקי גוף ונפש בגין רשלנות רפואית. חוות הדעת יכולה להיות של רופא מומחה בדרגת מנהל מחלקה, סגן מנהל מחלקה או אחר, אבל הוא חייב להיות כלול בתקנות הרופאים 34 כדי שדעתו תהיה מקובלת על בית המשפט.

חוות דעת רפואית לביטוח לאומי

מצב נוסף בו נדרשת חוות דעת רפואית, הוא בכל תביעה לביטוח לאומי על נזקי גוף ונפש – תאונת עבודה, מחלה שנגרמה בעקבות עיסוק מסוים (כמו למשל פגיעה במפרק היד לאיש מחשבים), נכות כללית כתוצאה ממחלה או תאונה שאינה תאונת דרכים או תאונת עבודה, שמירת הריון או ירידה בכמות העבודה במהלך הריון לא תקין.  מטרתה של תביעה כזו היא לשם קבלת אחוזי נכות, שהלכה למעשה מעניקים גמלה חודשית שתפקידה להחליף את השכר שהיה משתכר התובע ללא הפגיעה הפיזית או הנפשית לה הוא טוען.

כשרופא מומחה כותב חוות דעת רפואית , הוא למעשה כותב בה מהו הנזק ומה מידתו, ובאיזה אופן הוא מגביל את התובע מלבצע את עבודתו כשם שיכול היה ללא הנזק. עוד כותב הרופא בחוות דעתו, מהו השיקום הנדרש כדי להשיב את המצב לקדמותו.

כיצד לבחור את הרופא שיכתוב את חוות הדעת הרפואית לביטוח לאומי

כשביטוח לאומי מקבל תביעה של אזרח לקבלת גמלה בשל מצב רפואי לקוי, השלב הראשון בתהליך הוא הזמנת האזרח לועדה רפואית, בה הוא למעשה מציג את מצבו הרפואי ואת הסיבות בשלן לטענתו מגיעה לו גמלה חודשית מהמדינה. בועדה הרפואית יושב, בין השאר, רופא, השוקל את כל הנתונים המוצגים לפניו, ובניהם את חוות הדעת הרפואית המוגשת לו. כאן נכנסת חשיבותה הגדולה של חוות דעת כזו, הגם שאינה נדרשת על ידי ביטוח לאומי ואינה מבטיחה דבר.

חוות דעת רפואית פרטית מתווספת, ואינה מחליפה, את חוות הדעת של רופא קופת החולים ושל רופא הועדה הרפואית. היא מוכנה גם חוות דעת שנייה, ובתקדימים משפטיים הוצב רף המחייב את חברי הועדה להתייחס לחוות הדעת הפרטית ולהתחשב בה. דחייתה ללא הסבר מניח את הדעת, משאיר בפני התובע את הזכות לגשת לבית הדין לעבודה בדרישה לפתוח מחדש את התהליך.

אי לכך, כמו בכל חוות דעת רפואית, ואולי אף יותר, יש חשיבות מכרעת לבחירת הרופא שיכתוב את חוות הדעת הרפואית. רופא בכיר ומוכר בתחום בו עוסקת התביעה, לא רק זוכה לתשומת לב רבה יותר, אלא אף יודע מה לכתוב בחוות הדעת כך שלא יישארו פרצות המאפשרות לועדה לדחות את התביעה.

חוות דעת רפואית ממומחה בתחום ההרדמה ובתחומים נוספים כגון פסיכותראפיית ילדים, ניתן לקבל גם אצל ד"ר בנימין וגנר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.