| קטגוריות:   |

אם נותחתם בעבר, ותקדישו רגע מחשבה לתהליך הניתוח, תשימו לב שבאופן טבעי רובנו מנהלים דיאלוג ער וישיר עם הרופא המנתח, אנחנו זוכרים אותו וסומכים עליו, אבל הרופא המרדים כמעט ולא נוכח מבחינתנו. הוא עוד פונקציה בתוך חדר הניתוח, ממש כמו האחיות ואפילו הסניטרים, ולא עוד רופא בחדר ניתוח שיש לו אחריות אדירה על המתרחש בחדר. אולי אפילו גדולה יותר מזו של הרופא המנתח עצמו, שעומד בחזית.

 מיהו רופא מרדים?

רפואה מרדימה, היא רפואה העושה שימוש בתרופות נרקוטיות, לדיכוי מערכת העצבים, על מנת לטפל בחולה ללא גרימת כאב וללא אלמנט הפחד, העלולים להפריע לטיפול, ובכל זאת מבלי להפריע להמשך תפקוד תקין של כל מערכות הגוף.

רופא מרדים מתמחה במשך 5 שנים עם תום לימודי הרפואה שלו. כדי לסבר את האוזן, מדובר בשנה יותר מהתמחות ברפואה פנימית למשל. לאחר התמחות ברפואה מרדימה, הרופא המרדים צריך לבחור את תת תחום ההתמחות שלו – גניקולוגיה, אונקולוגיה, ילדים וכ"ו.

הרופא המרדים מומחה ברפואת חירום, ולכן מהווה נכס במחלקות הטראומה בחדרי מיון, חדרי טראומה ומחלקות טיפול נמרץ. למרות כל זאת, בארץ רק כ- 750 רופאים מרדימים, מהם רק חלק הם מומחים. בשנתיים הקרובות תידרש עלייה של 50% במספר הרופאים המרדימים כדי לעמוד בלחץ של העלייה המתמדת בכמות הניתוחים וההליכים הכירורגיים. מצוקה זו מביאה למצב שבו רופאים רבים מתפקדים כרופאים מרדימים למרות שאינם מומחים, והחוק בארץ מאפשר זאת. המודעות הנמוכה לתפקידו של הרופא המרדים מביא להתעלמות מהפונקציה הזו והתייחסות עיקרית לרופא המנתח.

 תפקידו של הרופא המרדים

לרופא המרדים יש שלל תפקידים, המתחילים כבר בשלב הטרום ניתוחי, ולא מסתיימים ממש אפילו לאחר ההתאוששות.

לפני הניתוח, הרופא המרדים בודק את ההיסטוריה הרפואית של המנותח, תרופות שהוא לוקח על בסיס קבוע, מחלות כרוניות אם יש וגם רגישויות לתרופות. הוא מדבר עם המנותח, מסביר לו את ההליך הצפוי לו, ואם הוא מזהה חשש גדול עד כדי חרדה, במידת הצורך הוא מטפל בו גם תרופתית.

ברוב המקרים הסבר מפורט על ההליך מרגיע את המטופל. על פי הנתונים האישיים של המטופל והתחקיר שעורך הרופא המרדים, הוא קובע את סוג חומרי ההרדמה המתאימים לו ואת המינון הדרוש. סוג או מינון לא מתאימים עלולים להיות קריטיים לא רק לתהליך ההרדמה אלא גם לתהליך ההחלמה. סוג ומינון מתאים יכולים לסייע ולתמוך בתהליך החלמה, למרות שלכאורה נדמה כאילו השפעתם פגה ואיננה ואין להם שום השפעה עוד על הגוף.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.