| קטגוריות:   |

הכפר יהודיה נבנה בראשית המאה על ידי בדווים משבט "ערב אל-קרענה". בניית כפר זה, ואחרים כמותו, היא חלק מתהליך אופייני של מעבר מחיי-נוודות להתיישבות של קבע לכל אורך שוליו המערביים של הגולן. שם הכפר, המעיד על עברו היהודי, לא נעם לאוזני הסורים – ובמפותיהם ניתן לו השם החדש "יערביה"… בתוך הכפר שרידי בניה מימי-קדם – אבנים מסותתות ומעוטרות, הקבועות בבתי-הכפר בשימוש משני, וכן כותרות מסוגננות, בסיסים מפוארים וחוליות-עמודים – שאולי הם מבית-הכנסת של היישוב היהודי לשעבר. הכפר יושב על ראש המצוק הזקוף של נחל-יהודיה, העובר לרגליו במזרח. מקומו של הכפר מלמד על חשיבותו האסטרטגית: הוא שולט על השלוחה צרה, היורדת מכאן במתינות לעבר הכנרת – בין נחל-יהודיה מזה לבין נחל זוויתן-משושים מזה. נראה, שבמעלה שלוחה זו עלתה באותם ימים הדרך, שקישרה בין שתי בירותיו של פיליפוס, צעיר-בניו של הורדוס – בין יוליאס שעל חוף-הכנרת לבין פמיאס (בניאס) שלרגלי-החרמון.

לפיכך יש מזהים ב"יהודיה" את מקומה של "סוגניי בגולן התחתון" – אותה ביצר יוסף בן-מתתיהו, מפקד המרד בצפון-הארץ, יחד עם גמלא שבדרום וסלווקיה שבצפון, כדי לסגור בפני צבא-רומי את "שערי הגולן".

נחל יהודיה

 

בכפר יהודיה מתחיל מסלול הליכה אל המפלים והבריכות של נחל יהודיה. השביל יורד לצפון על הגדה המערבית של הנחל תחילה, אל בריכה גדולה אליה  נופל מפל. מכאן נמשך השביל במורד הערוץ אל מפל גבוה, שבו יש צורך להיעזר בחבל כדי לרדת. לאחר קילומטר נוסף של ניתור מסלע אל סלע ומבריכה אל בריכה, ופילוס דרך בסך ההרדופים, מטפס השביל וחוזר לכפר יהודיה. אפשר להמשיך בערוץ הנחל עד בקעת בית-ציידא, אך הנוף חדגוני למדי. אחת מהפעילויות לחופש הגדול הפופולריות ביותר היא טיול מים לאורך אחד מהמסלולים בנחל זויתן.התנועה במורד האפיק, אל המפלים והבריכות שבהמשך המסלול, כרוכה בירידה בחבלים בשתי מדרגות ובמעבר בשחייה, במקום שאין אפשרות לעקוף את הבריכות. אחת מהפעילויות לילדים בחופש הגדול האהובות הוא שכשוך ורחצה בבריכות הנמצאות מתחת לכל אחד מהמפלים,הטבילה הצוננת מרעננת ונותנת כול להמשך עד לסוף המסלול בימות הקיץ החמים.

יער יהודיה

הכביש חוצה את יער יהודיה , שמורת טבע ובה יער אחיד ומפותח של אלון-התבור. בקצהו האזור מתלווים אליו גם עצי אלה אטלנטית ולבנה רפואי, שיזף-השיח ועוזרר קוצני. אזור השמורה מבותר בעמקי-נחלים, היורדים אל בקעת בית-ציידא (בטייחה) – נחל-משושים, נחל-זוויתן, נחל-יהודיה, נחל-בתרא ונחל-דליות. כולם איתנים, ובדרך זרימתם הם יוצרים נופי-מים נהדרים, בריכות ומפלים. שמורה זו היא החשובה שבגולן, מבחינת גיוון נופיה, ומיועדת בין היתר לאקלום בעלי-חיים, שהוכחדו בגולן בימי שלטון-סוריה ולפניו – וכבר הועברו לכאן מאות אחדות של צבאים, עודפי האוכלוסייה המתרבה ברמות-יששכר. בשמורה זו מצוי גם ריכוז מבנים העשויים אבני-ענק – דולמנים, רגמים ומתחמים מתחילת האלף השני לפנה"ס – הגדול ביותר בארץ.

לנופשים באזור מומלץ להתעדכן באירועי קיץ 2011 "לילות ירח בגולן" , מיטב אמני ישראל עולים לגולן להופיע באתרים ההיסטוריים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.